გაკვეთილის გეგმა:
სკოლა:მარტყოფის #2საჯარო სკოლა
ავტორი: ეთერი კანდელაკი
თარიღი; 2.09.2017წ.
კლასი: მეცხრე
საგანი: მათემატიკა
თემა: კვადრატული ფუნქცია
|
ტრენინგ მოდულის კომპონენტი:
თანამშრომლობითი სწავლება
|
შედეგები:
მიზანი:მოსწავლე
გაეცნოს კვადრატულ ფუნქციას, გამოიკვლიოს მისი თვისებები და შეძლოს მათი გამოყენება
სათანადო ტიპის ამოცანების ,პროცესების მათემატიკური მოდელირებისას.
სტანდარტი: მათ.IX.6.მოსწავლეს შეუძლია ფუნქციებისა
და მათი თვისებების გამოყენება სიდიდეებს
შჯრის დამოკიდებულების
აღსაწერად და გამოსაკვლევად,
შედეგი თვალსაჩინოა,
თუ მოსწავლე :
. მოცემული ფუნქციისათვის
,რომელიც აღწერს რელურ ვითარებას, პოულობს
ფუნქციის მნიშვნელობას, ნულებს,მაქსიმუმს/მინიმუმს,
ზრდადობა/კლებადობისა
დანიშანმუდმივობის
შუალედებს და ახდენს მათ ინტერპრეტაციას ამ ვითარების
კონტექსტში;
. ახდენს ფუნქციის
გრაფიკის თვისებების ინტერპრეტირებას,სიდიდეებს შორის
დამოკიდებულების
გასაანალიზებლად;
. ცვლის ფუნქციის პარამეტრებს და აღწერს ამ ცვლილების
შედეგის ინტერპრეტირებას იმ პროცესის კონტექსტში,რომელიც ამ ფუნქციით აღიწერება.
საჭირო მასალა:სახელმძღვანელო, რვეული,კალამი,სახაზავი
,ფურცლები, კალკულატორი.
ტექნოლოგიები:კომპიუტერი,პროექტორი.
|
საჭირო წინარე ცოდნა:ფუნქციის ცნება,ფუნქციის თვისებები,ფუნქციის მნიშვნელობის პოვნა არგუმენტის
მოცემული მნიშვნელობისათვის.წრფის განტოლება,საკოორდინატო ღერძების
პარალელურიწრფეების
განტოლებები და გრაფიკები.
|
დიფერენცირება/მოსწავლეთა
საჭიროებებზე მორგება;ჯგუფების შექმნა, ჯგუფებში როლების გადანაწილება.
|
შეფასება: განმავითარებელი.
|
პროცესი
|
წინა საგაკვეთილო:კომპიუტერზე მომზადებული მაქვს რამდენიმე მრუდი,პროექტორის
საშუალებით მოსწავლეებს წარუდგენამ ნახაზებს და ვთხოვ შეარჩიონ მათ შორის რომელი
შეიძლება იყოს რაიმე ფუნქციის გრაფიკი. ამცნობის შემდეგ კითხვების საშუალებით ვიხსენებთ
ფუნქციის თვისებებს.
|
გაკვეთილის მსვლელობა:პროექტორის საშუალებით მოსწავლეებს
პრაქტიკულ ამოცანას,რომლის ამოხსნისას ცვლადებს შორის დამოკიდებულება აღიწერება კვადრატული
ფუნქციით. შემდეგ ვთხოვ მოსწავლეებს ზოგადი სახით ჩაწერონ ეს დამოკიდებულება,დაასახელონ
კოეფიციენტები. დაადგინონ შეიძლება თუ არა
რომ პირველი კოეფიციენტი იყოს ნულის ტოლი?შემდეგ ვიხილავთ შემთხვევებს, როდესაც მეორე
კოეფიციენტი თავისუფალი წევრი ნულის ტოლიადა პირველი კოეფიციენტი დადებითი. მოსწავლეებს
ვთხოვ წყვილებში იმუშაონ:შეარჩიონ პირველი კოეფიციენტის რამე მნიშვნელობა, შეადგინონ
არგუმენტის და ფუნქციის შესაბამისი ცხრილი და მიღებული წერტილები მონიშნონ საკოორდინატო
სიბრტყეზე. ამ ნამუშევრების საფუძველზე მოსწავლეები ივარაუდებენ გრაფიკის ფორმას
მე ვუდასტურებ, რომ ეს პარაბოლაა. შემდეგ
კლასი ერთობლივად იკვლევს პარაბოლას(მაგ.
გადის თუ არა სათავეზე, ზრდადობა/კლებადობა,განსაზღვრი და მნიშვნელობათა არე.
კომპიუტერის საშუალებით პირველი კოეფიციენტის სხვადასხვა მნიშვნელობებისათვის აგებული
გრაფიკების მიხედვითადგენენ რა ცვლილებებს იწვევს პარაბოლის შტოების განლაგებაში
კოეფიციენტის ზრდა და კლება.ადგენენ ორდინატთა ღერძის პარალელური წრფისა დაპარაბოლის
გადაკვეთის წერტილების ოდენობას.
|
გაკვეთილის შემდგომ:მოსწავლეები მუშაობენ ჯგუფებში(დავალება
შედგენილია სირთულის დონეების მიხედვით).
1.მოცემულ ფუნქციებს
შორისამოიცნობენ კვადრატულ ფუნქციას ასახელებენ კოეფიციენტებს.
2.გრაფიკის აუგებლად
ამოწმებენ ეკუთვნის თუ არა წერტილები კვადრატული ფუნქციის გრაფიკს.წერენ რაიმე კვადრატულ
ფუნქციას, რომლის გრაფიკი გადის მოცემულ წერტილზე.
3.იკვლევენ კვადრატულ
ფუნქციას იმ შემთხვევაში ,როდესაც მეორე კოეფიციენტი და თავისუფალი წევრი ნულის ტოლია,პირველი
კოეფიციენტი კი უარყოფითი.იკვლევენ ამ ფუნქციის დაორდინატთადააბსცისთა ღერძების პარალელური წრფეების ურთიერთმდებარეობას მათგადაკვეთის
წერტილების ოდენობას, გამოაქვთდასკვნები. შემდეგ აკეთებენ პრეზეტაციას.
დავალებას ვაძლევ სირთულის
დონეების მიხედვით,პროექტორის გამოყენებით.
დასასრულს ვიყენებ
გასასვლელ ბილეთებს:
-3 რამ, რაც დღეს ვისწავლე....
-2 რამ რამაც დამაინტერესა..........
-1 კითხვა, რომელიც
დამრჩა.........
|
გაკვეთილის
მთავარი თემა
|
|
სწავლების საფეხური
|
საბაზო
|
მოსწავლეთა
პროფილი
|
24მოსწავლე,
სპეცსაჭიროების მოსწავლე არ არს
|
გაკვეთილის
მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
მათ. გაძ.
VII.6. მოსწავლეს
შეუძლია
სიმრავლეთა
თეორიის
ცნებებისა
და
ოპერაციების
გამოყენება
ამოცანების
ამოხსნისას.
შედეგი თვალსაჩინოა,
თუ
მოსწავლე:
• სხვადასხვა ხერხით მოცემული სიმრავლისათვის განსაზღვრავს მოცემული
ელემენტის
კუთვნილებას
მოცემული
სიმრავლისადმი;
• პრობლემის გადაჭრისას იყენებს ვენის
დიაგრამებს
სიმრავლეთა
შორის
მიმართებების
დასადგენად
და
სიმრავლური
ოპერაციების
შესასრულებლად;
|
გაკვეთილის
მიზნები და შედეგები
|
|
წინასწარი ცოდნა
|
|
შეფასების საგანი
და პროცედურები
|
|
სასწავლო მასალა
და ტექნიკური რესურსები
|
No comments:
Post a Comment